Instek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only)
Available for Quote
GSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
View List
SKU: N_GW Instek GSP-9300B opt 03 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only) removeInstek GPS-1850D 90W Single-Output Linear DC Power Supply with Digital LED screen, 18V DC, 5 Amp removeInstek PSU-03C Cable for 4 units in parallel operation removeGW Instek GPS-1830D High-Current, Single-Output DC Power Supply, 0 to 18 VDC, 0 to 3 A removeGW Instek GPR-1820HD Series GPR-H Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-18V 0-20A, 360W removeInstek GPD-4303S 200W Quadruple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution remove
DescriptionGSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.90W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-5A DIGITAL 0-5A DIGITAL Light and Compact Design 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Remote Control for External Programmability Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection Series or Parallel Operation54W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-3A DIGITAL Display 0-3A DIGITAL Light and Compact Design 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Remote Control for External Programmability Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection Series or Parallel Operation360W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-20A 0-18V, 0-20A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display195W, 4ch Output DC Programmable Power Supply 4 Outputs for GPD-4303S High Resolution Display 1mV / 1mA (GPD-X303S) CH1/CH2 Output: 30V / 3A CH3 Selectable Output: 5V/3A ; 5.001V-10V /1A (GPD-4303S) CH4 Output: 5V / 1A (GPD-4303S) Auto Series / Parallel Tracking Mode Digital Panel ControlRotary Encoder Switch and Rubber Key with Backlight 4 Sets SAVE / RECALL panel setting User Friendly Operation, Coarse and Fine Voltage Control Warring Buzzer Output On / Off Switch USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan with Low Noise Safety Design: Reverse Polarity, Overload Protection
Content
Weight10152151518
Dimensions14 × 8 × 10 in18 × 12 × 10 in4 × 6 × 2 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in22 × 15 × 12 in
Additional information
Weight 10 lbs
Dimensions 14 × 8 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 2 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 18 lbs
Dimensions 22 × 15 × 12 in