Instek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only)
Available for Quote
GSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
View List
SKU: N_GW Instek GSP-9300B opt 03 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only) removeGW Instek GPS-3030D High-Current, Single-Output DC Power Supply, 0 to 30 VDC, 0 to 3 A, 90W removeInstek PLR 36-10 DC Power Supply, 36V, 10A, 360W Low Noise removeGW Instek GPE-2323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 2 Channel, 192W, 0-32 VDC, 0-3A, Series/Parallel removeGW Instek GPE-3323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 3 Channel, 217W, 0-32 VDC, 0-3A, 5V/5A removeGW Instek PLR 20-18 DC Power Supply, 20V, 18A, 360W Low Noise remove
DescriptionGSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
90W DC Linear Power Supply 0-30V, 0-3A DIGITAL Display
  • 0-3A DIGITAL
  • Light and Compact Design
  • 0.01% High Regulation
  • Constant Voltage and Constant Current Operation
  • Remote Control for External Programmability
  • Internal Select for Continuous or Dynamic Load
  • Low Ripple and Noise
  • Overload and Reverse Polarity Protection
  • Series or Parallel Operation
Hybrid Linear, Low noise, 0-36V/0-10A, 360W
  • Output Voltage Rating: 36V
  • Output Power: 360W