Instek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only)
Available for Quote
GSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
View List
SKU: N_GW Instek GSP-9300B opt 03 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only) removeGW Instek GPE-3323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 3 Channel, 217W, 0-32 VDC, 0-3A, 5V/5A removeGW Instek GPS-3030D High-Current, Single-Output DC Power Supply, 0 to 30 VDC, 0 to 3 A, 90W removeGW Instek GPR-30H10D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-300V 0-1A removeInstek GPS-4303 200W Quadruple-Output Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp removeGW Instek GPE-4323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 4 Channel, 212W, 0-32 VDC, 0-3A, 0-5V/1A, 0-15V/1A remove
DescriptionGSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.217W 3 Channel DC Power Supply GPE-3323 3 Channels, 217W Linear DC Power Supply 3 Independent Isolated Output 10mv min resolution 1ma min resolution 4.3 Inch LCD Display Setting & Read back Resolution 10mA / 1mA Output ON/OFF Analog Control (Remote I/O) for Output ON / OFF Set View function for checking an original V / I setting during output on Key Lock Function Tracking series and parallel operation Smart cooling fan achieving low noise Optional European Jack Type Terminal
90W DC Linear Power Supply 0-30V, 0-3A DIGITAL Display
  • 0-3A DIGITAL
  • Light and Compact Design
  • 0.01% High Regulation
  • Constant Voltage and Constant Current Operation
  • Remote Control for External Programmability
  • Internal Select for Continuous or Dynamic Load
  • Low Ripple and Noise
  • Overload and Reverse Polarity Protection
  • Series or Parallel Operation
300W DC Linear Power Supply 0-300V, 0-1A 0-300V, 0-1A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display212W 4 Channel DC Power Supply GPE-4323 4 Channels, 212W Linear DC Power Supply 4 Independent Isolated Output 10mv min resolution 1ma min resolution 4.3 Inch LCD Display Setting & Read back Resolution 10mA / 1mA Output ON/OFF Analog Control (Remote I/O) for Output ON / OFF Set View function for checking an original V / I setting during output on Key Lock Function Tracking series and parallel operation Smart cooling fan achieving low noise Optional European Jack Type Terminal
Content
Weight101515151515
Dimensions14 × 8 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 10 lbs
Dimensions 14 × 8 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in