Instek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only)
Available for Quote
GSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
View List
SKU: N_GW Instek GSP-9300B opt 03 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only) removeInstek GPD-3303S 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution removeGW Instek GPD-2303S 180W Dual-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp removeInstek GPS-1850D 90W Single-Output Linear DC Power Supply with Digital LED screen, 18V DC, 5 Amp removeGW Instek GPD-3303D 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply 30V , 3 A, 100mV, 10-milliamp Resolution removeGW Instek GPR-1810HD Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, Low Power Demands, 180W, 0-18V, 0-10A remove
DescriptionGSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 4 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 1mV/1mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design180W, 2ch Output DC Programmable Power Supply 4 Outputs for GPD-4303S High Resolution Display 1mV / 1mA (GPD-X303S) CH1/CH2 Output: 30V / 3A CH3 Selectable Output: 5V/3A ; 5.001V-10V /1A (GPD-4303S) CH4 Output: 5V / 1A (GPD-4303S) Auto Series / Parallel Tracking Mode Digital Panel ControlRotary Encoder Switch and Rubber Key with Backlight 4 Sets SAVE / RECALL panel setting User Friendly Operation, Coarse and Fine Voltage Control Warning Buzzer Output On / Off Switch USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan with Low Noise Safety Design: Reverse Polarity, Overload Protection90W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-5A DIGITAL 0-5A DIGITAL Light and Compact Design 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Remote Control for External Programmability Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection Series or Parallel Operation0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 2 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 100mV/10mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design180W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-10A DIGITAL 0.01% High Resolution Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3½ Digit 0.5" LED Displays Showing Voltage and Current
Content
Weight101815151515
Dimensions14 × 8 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 10 lbs
Dimensions 14 × 8 × 10 in
Weight 18 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in