Instek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only)
Available for Quote
GSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
View List
SKU: N_GW Instek GSP-9300B opt 03 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only) removeGW Instek GPR-3510HD Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 10 Output Amps, 35 Output Volts, 350 Output Watts removeInstek GPS-4303 200W Quadruple-Output Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp removeInstek PSU-03C Cable for 4 units in parallel operation removeGW Instek SFG-1003 DDS Function Generator with 6 Digit LED Display, 0.1Hz to 3MHz Frequency removeGW Instek GPE-3323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 3 Channel, 217W, 0-32 VDC, 0-3A, 5V/5A remove
DescriptionGSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.350W DC Linear Power Supply 0-35V, 0-10A 0-35V, 0-10A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED DisplaySFG-1000 Series, an economic function generator with high accuracy and high stability output, is designed based on the DDS (Direct Digital Synthesis) technology embedded in a large scale FPGA. The frequency range of 3MHz and the output waveform selection as Sine, Square, Triangle and TTL of SFG-1000 Series adequately provide the fundamental features to ensure high confidence for the test results. The DDS technology at an affordable price gives a high-value solution to the users who need a signal source for accurate but unsophisticated measurement applications.217W 3 Channel DC Power Supply GPE-3323 3 Channels, 217W Linear DC Power Supply 3 Independent Isolated Output 10mv min resolution 1ma min resolution 4.3 Inch LCD Display Setting & Read back Resolution 10mA / 1mA Output ON/OFF Analog Control (Remote I/O) for Output ON / OFF Set View function for checking an original V / I setting during output on Key Lock Function Tracking series and parallel operation Smart cooling fan achieving low noise Optional European Jack Type Terminal
Content
Weight1015152615
Dimensions14 × 8 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in4 × 6 × 2 in15 × 12 × 6 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 10 lbs
Dimensions 14 × 8 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 2 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 6 lbs
Dimensions 15 × 12 × 6 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in