Instek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only)
Available for Quote
GSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
View List
SKU: N_GW Instek GSP-9300B opt 03 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only) removeGW Instek GPE-2323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 2 Channel, 192W, 0-32 VDC, 0-3A, Series/Parallel removeInstek GPD-4303S 200W Quadruple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution removeGW Instek GPD-2303S 180W Dual-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp removeGW Instek GPR-30H10D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-300V 0-1A removeGW Instek PLR 20-18 DC Power Supply, 20V, 18A, 360W Low Noise remove
DescriptionGSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.192W Two Channel DC Power Supply GPE-2323 2 Channels, 192W Linear DC Power Supply 2 Independent Isolated Output 10mv min resolution 1ma min resolution 4.3 Inch LCD Display Setting & Read back Resolution 10mA / 1mA Output ON/OFF Analog Control (Remote I/O) for Output ON / OFF Set View function for checking an original V / I setting during output on Key Lock Function Tracking series and parallel operation Smart cooling fan achieving low noise Optional European Jack Type Terminal195W, 4ch Output DC Programmable Power Supply 4 Outputs for GPD-4303S High Resolution Display 1mV / 1mA (GPD-X303S) CH1/CH2 Output: 30V / 3A CH3 Selectable Output: 5V/3A ; 5.001V-10V /1A (GPD-4303S) CH4 Output: 5V / 1A (GPD-4303S) Auto Series / Parallel Tracking Mode Digital Panel ControlRotary Encoder Switch and Rubber Key with Backlight 4 Sets SAVE / RECALL panel setting User Friendly Operation, Coarse and Fine Voltage Control Warring Buzzer Output On / Off Switch USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan with Low Noise Safety Design: Reverse Polarity, Overload Protection180W, 2ch Output DC Programmable Power Supply 4 Outputs for GPD-4303S High Resolution Display 1mV / 1mA (GPD-X303S) CH1/CH2 Output: 30V / 3A CH3 Selectable Output: 5V/3A ; 5.001V-10V /1A (GPD-4303S) CH4 Output: 5V / 1A (GPD-4303S) Auto Series / Parallel Tracking Mode Digital Panel ControlRotary Encoder Switch and Rubber Key with Backlight 4 Sets SAVE / RECALL panel setting User Friendly Operation, Coarse and Fine Voltage Control Warning Buzzer Output On / Off Switch USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan with Low Noise Safety Design: Reverse Polarity, Overload Protection300W DC Linear Power Supply 0-300V, 0-1A 0-300V, 0-1A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display
Hybrid Linear, Low noise, 0-20V/0-18A, 360W
  • Output Voltage Rating: 20V
  • Output Power: 360W
  • Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
  • Fast transition recovery time (100us)
  • Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
  • Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • Output off timer function (Range: 1min to 1000hours & 59mins)
  • CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
  • Sequence function of PC editing (Max.: 1000 steps/ Min. step period: 50ms)
  • Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
  • External Analog Control Function
  • PC Remote Interface (Standard): RS-232; (Optional): GPIB / USB / LAN
  • CE Compliance
Content
Weight101518151515
Dimensions14 × 8 × 10 in18 × 12 × 10 in22 × 15 × 12 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 10 lbs
Dimensions 14 × 8 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 18 lbs
Dimensions 22 × 15 × 12 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in