Instek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only)
Available for Quote
GSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
View List
SKU: N_GW Instek GSP-9300B opt 03 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only) removeInstek PSU-03B Bus Bar for 4 units in parallel operation removeGW Instek GPS-1830D High-Current, Single-Output DC Power Supply, 0 to 18 VDC, 0 to 3 A removeGW Instek GPE-4323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 4 Channel, 212W, 0-32 VDC, 0-3A, 0-5V/1A, 0-15V/1A removeGW Instek GPR-3510HD Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 10 Output Amps, 35 Output Volts, 350 Output Watts removeGW Instek GPD-3303D 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply 30V , 3 A, 100mV, 10-milliamp Resolution remove
DescriptionGSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.54W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-3A DIGITAL Display 0-3A DIGITAL Light and Compact Design 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Remote Control for External Programmability Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection Series or Parallel Operation212W 4 Channel DC Power Supply GPE-4323 4 Channels, 212W Linear DC Power Supply 4 Independent Isolated Output 10mv min resolution 1ma min resolution 4.3 Inch LCD Display Setting & Read back Resolution 10mA / 1mA Output ON/OFF Analog Control (Remote I/O) for Output ON / OFF Set View function for checking an original V / I setting during output on Key Lock Function Tracking series and parallel operation Smart cooling fan achieving low noise Optional European Jack Type Terminal350W DC Linear Power Supply 0-35V, 0-10A 0-35V, 0-10A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 2 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 100mV/10mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design
Content
Weight10215151515
Dimensions14 × 8 × 10 in4 × 6 × 2 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 10 lbs
Dimensions 14 × 8 × 10 in
Weight 2 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in