Instek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only)
Available for Quote
GSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
View List
SKU: N_GW Instek GSP-9300B opt 03 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only) removeInstek PLR 36-10 DC Power Supply, 36V, 10A, 360W Low Noise removeGW Instek PLR 20-18 DC Power Supply, 20V, 18A, 360W Low Noise removeInstek GPS-4303 200W Quadruple-Output Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp removeGW Instek GPR-3510HD Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 10 Output Amps, 35 Output Volts, 350 Output Watts removeGW Instek SFG-1003 DDS Function Generator with 6 Digit LED Display, 0.1Hz to 3MHz Frequency remove
DescriptionGSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
Hybrid Linear, Low noise, 0-36V/0-10A, 360W
  • Output Voltage Rating: 36V
  • Output Power: 360W
  • Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
  • Fast transition recovery time (100us)
  • Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
  • Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • Output off timer function (Range: 1min to 1000hours & 59mins)
  • CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
  • Sequence function of PC editing (Max.: 1000 steps/ Min. step period: 50ms)
  • Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
  • External Analog Control Function
  • PC Remote Interface (Standard): RS-232; (Optional): GPIB / USB / LAN
  • CE Compliance
Hybrid Linear, Low noise, 0-20V/0-18A, 360W
  • Output Voltage Rating: 20V
  • Output Power: 360W
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • CE Compliance
350W DC Linear Power Supply 0-35V, 0-10A 0-35V, 0-10A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED DisplaySFG-1000 Series, an economic function generator with high accuracy and high stability output, is designed based on the DDS (Direct Digital Synthesis) technology embedded in a large scale FPGA. The frequency range of 3MHz and the output waveform selection as Sine, Square, Triangle and TTL of SFG-1000 Series adequately provide the fundamental features to ensure high confidence for the test results. The DDS technology at an affordable price gives a high-value solution to the users who need a signal source for accurate but unsophisticated measurement applications.
Content
Weight10151515156
Dimensions14 × 8 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in15 × 12 × 6 in
Additional information
Weight 10 lbs
Dimensions 14 × 8 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 6 lbs
Dimensions 15 × 12 × 6 in