Instek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only)
Available for Quote
GSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.
View List
SKU: N_GW Instek GSP-9300B opt 03 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GSP-9300B with Opt. 03 GPIB Interface for GSP-9300 (factory install only) removeGW Instek GPD-3303D 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply 30V , 3 A, 100mV, 10-milliamp Resolution removeInstek GPD-4303S 200W Quadruple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution removeInstek PLR 36-10 DC Power Supply, 36V, 10A, 360W Low Noise removeInstek GPD-3303S 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution removeGW Instek PLR 20-36 DC Power Supply, 20V, 36A, 720W Low Noise remove
DescriptionGSP-9300B is a 3GHz spectrum analyzer to meet basic RF measurement requirements. It provides the frequency stability of 0.025ppm; the aging rate of 1ppm/year; a built-in preamplifier; the base noise of -149dBm/Hz, and more than 20 measurement applications, including AM/FM modulation signal analysis, signal channel analysis, and CATV parameter test. While collocating with TG option, GSP-9300B can conduct frequency response or power linearity tests for components.0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 2 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 100mV/10mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design195W, 4ch Output DC Programmable Power Supply 4 Outputs for GPD-4303S High Resolution Display 1mV / 1mA (GPD-X303S) CH1/CH2 Output: 30V / 3A CH3 Selectable Output: 5V/3A ; 5.001V-10V /1A (GPD-4303S) CH4 Output: 5V / 1A (GPD-4303S) Auto Series / Parallel Tracking Mode Digital Panel ControlRotary Encoder Switch and Rubber Key with Backlight 4 Sets SAVE / RECALL panel setting User Friendly Operation, Coarse and Fine Voltage Control Warring Buzzer Output On / Off Switch USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan with Low Noise Safety Design: Reverse Polarity, Overload Protection
Hybrid Linear, Low noise, 0-36V/0-10A, 360W
  • Output Voltage Rating: 36V
  • Output Power: 360W
  • Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
  • Fast transition recovery time (100us)
  • Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
  • Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • Output off timer function (Range: 1min to 1000hours & 59mins)
  • CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
  • Sequence function of PC editing (Max.: 1000 steps/ Min. step period: 50ms)
  • Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
  • External Analog Control Function
  • PC Remote Interface (Standard): RS-232; (Optional): GPIB / USB / LAN
  • CE Compliance
0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 4 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 1mV/1mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design
Hybrid Linear, Low noise, 0-20V/0-36A, 720W
  • Output Voltage Rating: 20V
  • Output Power: 720W
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • CE Compliance
Content
Weight101518151815
Dimensions14 × 8 × 10 in18 × 12 × 10 in22 × 15 × 12 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 10 lbs
Dimensions 14 × 8 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 18 lbs
Dimensions 22 × 15 × 12 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 18 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in