GW Instek PFR-100LGL Programmable DC Power Supply: Auto-Range 100W, 50V/10A, GPIB/LAN
Available for Quote
  • Constant Power Output for 5 Times Multi-range(V&I) Operation
  • Natural Convection Cooling Design (Fanless Structure)
  • Preset Memory Function
  • Output ON/OFF Delay Function
  • CV, CC Priority Mode
  • Adjustable Slew Rate For Voltage and Current
  • Bleeder Circuit Control
  • Protections: OVP, OCP, AC FAIL and OTP
  • Support Front and Rear Panel Output
  • Built-in USB and RS-232/485 Interface Optional LAN+GPIB
  • Web Server Monitoring and Control
  • External Analog Control and Monitor Function
  • Remote Sensing Function
SKU: N_GW Instek PFR-100LGL Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsGW Instek PFR-100LGL Programmable DC Power Supply: Auto-Range 100W, 50V/10A, GPIB/LAN removeGW Instek GPE-3323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 3 Channel, 217W, 0-32 VDC, 0-3A, 5V/5A removeInstek PSU-03C Cable for 4 units in parallel operation removeGW Instek GPR-1810HD Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, Low Power Demands, 180W, 0-18V, 0-10A removeGW Instek GPS-3030D High-Current, Single-Output DC Power Supply, 0 to 30 VDC, 0 to 3 A, 90W removeInstek GPS-1850D 90W Single-Output Linear DC Power Supply with Digital LED screen, 18V DC, 5 Amp remove
Description
  • Preset Memory Function
  • Output ON/OFF Delay Function
  • CV, CC Priority Mode
  • Bleeder Circuit Control
  • Remote Sensing Function
217W 3 Channel DC Power Supply GPE-3323 3 Channels, 217W Linear DC Power Supply 3 Independent Isolated Output 10mv min resolution 1ma min resolution 4.3 Inch LCD Display Setting & Read back Resolution 10mA / 1mA Output ON/OFF Analog Control (Remote I/O) for Output ON / OFF Set View function for checking an original V / I setting during output on Key Lock Function Tracking series and parallel operation Smart cooling fan achieving low noise Optional European Jack Type Terminal180W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-10A DIGITAL 0.01% High Resolution Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3½ Digit 0.5" LED Displays Showing Voltage and Current
90W DC Linear Power Supply 0-30V, 0-3A DIGITAL Display
  • 0-3A DIGITAL
  • Light and Compact Design
  • 0.01% High Regulation
  • Constant Voltage and Constant Current Operation
  • Remote Control for External Programmability
  • Internal Select for Continuous or Dynamic Load
  • Low Ripple and Noise
  • Overload and Reverse Polarity Protection
  • Series or Parallel Operation
90W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-5A DIGITAL 0-5A DIGITAL Light and Compact Design 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Remote Control for External Programmability Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection Series or Parallel Operation
Content
Weight8152151515
Dimensions6 × 8 × 12 in18 × 12 × 10 in4 × 6 × 2 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 8 lbs
Dimensions 6 × 8 × 12 in
Power Supply
DC Power Supply
Manufacture
GWInstek
Output Current
6A – 12A
Max. Power Range
100W – 200W
Output Voltage
36V – 60V
Price Range
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 2 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in