Instek GCL-001 Vertical Calibration Cable for the GDS-300/200 series Oscilloscopes
Available for Quote
View List
SKU: N_GW Instek GCL-001 Category: Tag:
Description
GCL-001 Vertical Calibration Cable For GDS-300/200 Series
Quick Comparison
SettingsInstek GCL-001 Vertical Calibration Cable for the GDS-300/200 series Oscilloscopes removeGW Instek GDS-2104A 8" LCD Color Display Visual Persistence Digital Storage Oscilloscope with USB Port, 100MHz Bandwidth, 4-Channel, 3.5ns Rise Time removeGW Instek DS2-LAN Ethernet and SVGA Output Module for Digital Storage Oscilloscope removeGW Instek DS2-GPIB GPIB Interface Module for Digital Storage Oscilloscope removeGW Instek GDS-1074B Digital Storage Oscilloscope, 4-Channel, 1 GSa/s Maximum Sampling Rate, 70 MHz, 10M Maximum Memory Depth removeGW Instek DS3-PWR Power Measurement Software remove
Description
ContentGCL-001 Vertical Calibration Cable For GDS-300/200 SeriesGDS-2000A Series Digital Storage Oscilloscope offers 2 and 4-channel configurations and wide bandwidth selections, including 300MHz, 200MHz, 100MHz and 70MHz. Each model provides 2GSa/s maximum real-time sampling rate and 100GSa/s high-speed equivalent-time sampling rate. Equipped with an 8-inch 800 x 600 high-resolution TFT LCD display, 1mV/div to 10V/div vertical range and 1ns/div to 100s/div time base, the GDS-2000A Series is able to faithfully demonstrate waveforms of complicated and obscure signals.Ethernet and SVGA Output module for GDS-2000A seriesGPIB Interface module for GDS-2000A seriesDigital oscilloscopes have entered an epoch-making generation. Innovative design, compact appearance, and abundant functionalities together forge this simple-in-look oscilloscope a very powerful test and measurement instrument which facilitates engineers to easily solve complex measurement issues. This is the latest definition of digital oscilloscope defined by GDS-1000B. The GDS-1000B series demonstrates the impeccable functionalities with an extremely ordinary pricing, which allows customers to realize the true meaning of bigger bang for the buck. Although, the GDS-1000B series is under the category of general purpose oscilloscope, the full functionalities within this simple-in-look oscilloscope, including parameter measurement, cursor indication, digital voltage meter, and data logging, surpasses the same category 1000 series oscilloscopes in the market. All applications of the GDS-1000B series can be applied to the educational field and the fundamental R&D units of the industrial sector.Power Analysis Software [GDS-3000 Series]
Weight11211120.5
Dimensions4 × 6 × 2 in21 × 16 × 10 in6 × 8 × 4 in6 × 8 × 4 in19.5 × 12.5 × 9.25 in4 × 4 × 2 in
Additional information
Weight 1 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 12 lbs
Dimensions 21 × 16 × 10 in
Weight 1 lbs
Dimensions 6 × 8 × 4 in
Dimensions 6 × 8 × 4 in
Weight 12 lbs
Dimensions 19.5 × 12.5 × 9.25 in
Weight 0.5 lbs
Dimensions 4 × 4 × 2 in