Instek GCL-001 Vertical Calibration Cable for the GDS-300/200 series Oscilloscopes
Available for Quote
View List
SKU: N_GW Instek GCL-001 Category: Tag:
Description
GCL-001 Vertical Calibration Cable For GDS-300/200 Series
Quick Comparison
SettingsInstek GCL-001 Vertical Calibration Cable for the GDS-300/200 series Oscilloscopes removeGW Instek DS2-16LA 16-Channel Logic Analyzer Module for Digital Storage Oscilloscope removeGW Instek GDS-2104E Digital Storage Oscilloscope, 4-Channel, 1 GSa/s Real-Time Sampling Rate, 100 MHz, 10M Memory Depth, VPO Technology removeGW Instek GDS-2072A 8" LCD Color Display Visual Persistence Digital Storage Oscilloscope with USB Port, 70MHz Bandwidth, 2-Channel, 5ns Rise Time removeGW Instek GDS-2104A 8" LCD Color Display Visual Persistence Digital Storage Oscilloscope with USB Port, 100MHz Bandwidth, 4-Channel, 3.5ns Rise Time removeGW Instek DS2-FGN DDS Function Generator Module for Digital Storage Oscilloscope, 0.1Hz to 5MHz Frequency Range remove
Description
ContentGCL-001 Vertical Calibration Cable For GDS-300/200 Series16-Channel Logic Analyzer Module for Instek GDS-2000 Series OscilloscopesThe GDS-2000E digital oscilloscope features bandwidth selections of 200MHz, 100MH, and 70MHz. Two-channel model provides 1GSa/s real-time sampling rate for each channel; four-channel model provides 1GSa/s maximum real-time sampling rate. The 8-inch 800*480 TFT LCD display and the minimum 1mV/div vertical range allow the GDS-2000E series to measure complex feeble signals and clearly display measurement results.GDS-2000A Series Digital Storage Oscilloscope offers 2 and 4-channel configurations and wide bandwidth selections, including 300MHz, 200MHz, 100MHz and 70MHz. Each model provides 2GSa/s maximum real-time sampling rate and 100GSa/s high-speed equivalent-time sampling rate. Equipped with an 8-inch 800 x 600 high-resolution TFT LCD display, 1mV/div to 10V/div vertical range and 1ns/div to 100s/div time base, the GDS-2000A Series is able to faithfully demonstrate waveforms of complicated and obscure signals.GDS-2000A Series Digital Storage Oscilloscope offers 2 and 4-channel configurations and wide bandwidth selections, including 300MHz, 200MHz, 100MHz and 70MHz. Each model provides 2GSa/s maximum real-time sampling rate and 100GSa/s high-speed equivalent-time sampling rate. Equipped with an 8-inch 800 x 600 high-resolution TFT LCD display, 1mV/div to 10V/div vertical range and 1ns/div to 100s/div time base, the GDS-2000A Series is able to faithfully demonstrate waveforms of complicated and obscure signals.5MHz DDS Function Generator module for GDS-2000A series
Weight121212121
Dimensions4 × 6 × 2 in8 × 10 × 6 in21 × 16 × 10 in22 × 15 × 12 in21 × 16 × 10 in6 × 8 × 4 in
Additional information
Weight 1 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 2 lbs
Dimensions 8 × 10 × 6 in
Weight 12 lbs
Dimensions 21 × 16 × 10 in
Weight 12 lbs
Dimensions 22 × 15 × 12 in
Dimensions 21 × 16 × 10 in
Weight 1 lbs
Dimensions 6 × 8 × 4 in