Clamp-on Meter Model 403 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Temperature)
Available for Quote
View List
SKU: N_AEMC 403 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsClamp-on Meter Model 403 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Temperature) removeClamp-on Meter Model 675 (Dual Display, TRMS, AC/DC Amps & Volts, Ohms, Continuity, Frequency & Temperature) removeAEMC 6416 Ground Resistance Tester removeSimple Logger Model SL12 (Voltage, 10VDC) removeClamp-on Meter Model 512 (TRMS, 1000AAC, 750VAC/1000VDC, Hz, Ohms, Continuity) removePower Clamp-on Meter Model 407 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Energy, Harmonics, Power, THD, Recording ) remove
Image
SKUN_AEMC 403N_AEMC 675N_AEMC 6416N_AEMC SL12N_AEMC 512N_AEMC 407
DescriptionClamp-on Meter Model 675 is a general purpose professional instrument that measures up to the toughest standards. This meter offers a complete set of measurement ranges, AC and DC current, AC and DC voltage, resistance, continuity with beeper, frequency from V or A, and temperature. It is in compliance with international safety and quality standards to ensure professional and reliable measuring tools. This meter is designed to measure and display amps and volts at the same time. It also is auto-ranging and provides the best measurement range and resolution for troubleshooting.The Clamp-on Meter Model 512 is a general purpose professional instrument that measures up to the toughest standards. It is built into a rugged mechanical case and is designed using quality polycarbonate materials. This meter offers a complete set of measurement ranges and is in compliance with international safety and quality standards to ensure a professional and reliable measuring tool. The Model 512 is auto-ranging and provides the best measurement range and resolution for troubleshooting. It has a high resolution 40A range. The Model 512 measures AC current, AC and DC voltage, resistance, continuity with beeper, and frequency from V or A. It also features a diode test function. The Model 512 is sized for comfortable, one-handed operation. This model is a True RMS clamp-on that provides RMS measurements for today's non-linear electrical environments.
Weight993.5499
Dimensions6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in12 × 5 × 5 in6 × 6 × 6 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in
Additional information
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 3.5 lbs
Dimensions 12 × 5 × 5 in
Weight 4 lbs
Dimensions 6 × 6 × 6 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in