Clamp-on Meter Model 403 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Temperature)
Available for Quote
View List
SKU: N_AEMC 403 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsClamp-on Meter Model 403 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Temperature) removePower Clamp-on Meter Model 607 (TRMS, 1000VAC/DC, 2000AAC/3000ADC, Ohms, Continuity, Energy, Harmonics, Power, THD, Recording ) removeSimple Logger Model SL12 (Voltage, 10VDC) removeClamp-on Meter Model 603 (TRMS, 1000VAC/DC, 2000AAC/3000ADC, Ohms, Continuity, Temperature) removeClamp-on Meter Model 512 (TRMS, 1000AAC, 750VAC/1000VDC, Hz, Ohms, Continuity) removeCalibration of AEMC 6417 Ground Resistance Tester NIST Calibration with Certificate remove
Image
SKUN_AEMC 403N_AEMC 607N_AEMC SL12N_AEMC 603N_AEMC 512C_AEMC 6417
Instant Quote
DescriptionThe Clamp-on Meter Model 512 is a general purpose professional instrument that measures up to the toughest standards. It is built into a rugged mechanical case and is designed using quality polycarbonate materials. This meter offers a complete set of measurement ranges and is in compliance with international safety and quality standards to ensure a professional and reliable measuring tool. The Model 512 is auto-ranging and provides the best measurement range and resolution for troubleshooting. It has a high resolution 40A range. The Model 512 measures AC current, AC and DC voltage, resistance, continuity with beeper, and frequency from V or A. It also features a diode test function. The Model 512 is sized for comfortable, one-handed operation. This model is a True RMS clamp-on that provides RMS measurements for today's non-linear electrical environments.All equipment calibrations do not include any equipment warranty. Equipment that has any visible sign of damage will be documented and the customer will be notified before any services are performed. Any needed repairs will be quoted separately. All of our items will ship with Warranty Void tamper resistant seals. If these seals have been removed or tampered with, the Calibration will be void.
Content
Weight994993
Dimensions6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 6 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 10 × 4 in
Additional information
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 4 lbs
Dimensions 6 × 6 × 6 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 3 lbs
Dimensions 6 × 10 × 4 in