Pomona 4108-10DB BNC (M-F) Attenuator New
Available for Quote
View List
SKU: N_Pomona 4108-10DB Categories: , Tag:
Quick Comparison
SettingsPomona 4108-10DB BNC (M-F) Attenuator New removeAmprobe AF-600 A-Frame Cable Ground Fault Locator removeInstek PSU-03B Bus Bar for 4 units in parallel operation removeAmprobe E27 Light Check Adapter removeAmprobe ACD-50NAV 600A AC Power Quality Clamp Meter removeAmprobe PM55A Pocket Multimeter with VolTect Non-Contact Voltage Detection remove
Description
ContentThe AF-600 A-Frame cable ground fault finder is specifically designed for the Amprobe UAT-600 Underground Utilities Locator Series. In combination with the UAT-600 Transmitter, it will pinpoint the place where a cable metal conductor (either a sheath or a metallic conductor of the wire) touches the ground. It can also detect other conductors to ground faults such as pipeline coating defects.Durable and compact, the Amprobe ADPTR-E27 Light-Check Adapter provides a reliable attachment of test leads to an outlet. The adapter keeps a meter connected, hands-free without accidentally shorting the circuit.ACD-50NAV clamp-on power meter offers AC current measurements to 600 A, AC/DC voltage to 1000 V, and wide jaws to accommodate large conductors. This clamp-on multimeter is ideal for industrial power monitoring and verifying system conditions.The Amprobe PM55A is the ultimate pocket-sized multimeter. Only 3/8? thick and less than 3 oz in weight with full functionality offering AC and DC voltage measurement to 600 V, AC and DC current to 2000 ?A, resistance to 6 Megohm, capacitance to 2000 ?F, frequency to 30 kHz, diode test and continuity with beeper. It also offers VolTect?, a built-in, non-contact voltage detection feature for AC voltages.
Weight0.352111
Dimensions6 × 4 × 6 in14 × 6 × 10 in4 × 6 × 2 in6.38 × 3.43 × 1.73 in15.8 × 11.2 × 7.6 in4 × 10 × 2 in
Additional information
Weight 0.3 lbs
Dimensions 6 × 4 × 6 in
Weight 5 lbs
Dimensions 14 × 6 × 10 in
Weight 2 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 1 lbs
Dimensions 6.38 × 3.43 × 1.73 in
Weight 1 lbs
Dimensions 15.8 × 11.2 × 7.6 in
Dimensions 4 × 10 × 2 in