Instek GRF-1300A Spectrum Analyzer Training Kit with RF Mixer
Available for Quote
Kit Contents:RF Trainer, 6 x RF Cable, 2 x Antenna, N to SMA Adapter, Power Card, Software CD, Experiment Book. The GRF-1300A is a well design ed training kit capable of producing a 3MHz baseband signal and a carrier signal up to 900MHz. The GRF-1300A is also able to perform AM and FM RF circuit experiments as well. The practical exercises in the training kit meet the needs of most general RF courses. The GRF-1300A consists of three modules, namely: a baseband module, an RF Synthesizer/FM module and an AM module. The baseband module can simulate a baseband signal and includes sine, square or triangle waveforms. Its output frequency and amplitude are ad justable. During experiments the three kinds of waveforms can be arbitrarily switched back and forth to meet the signaling requirements of each of the different experiments.
View List
SKU: N_GW Instek GRF-1300A Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GRF-1300A Spectrum Analyzer Training Kit with RF Mixer removeGW Instek GPR-1820HD Series GPR-H Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-18V 0-20A, 360W removeGW Instek GPD-3303D 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply 30V , 3 A, 100mV, 10-milliamp Resolution removeGW Instek GPE-2323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 2 Channel, 192W, 0-32 VDC, 0-3A, Series/Parallel removeGW Instek PLR 20-36 DC Power Supply, 20V, 36A, 720W Low Noise removeGW Instek SFG-1003 DDS Function Generator with 6 Digit LED Display, 0.1Hz to 3MHz Frequency remove
DescriptionKit Contents:RF Trainer, 6 x RF Cable, 2 x Antenna, N to SMA Adapter, Power Card, Software CD, Experiment Book. The GRF-1300A is a well design ed training kit capable of producing a 3MHz baseband signal and a carrier signal up to 900MHz. The GRF-1300A is also able to perform AM and FM RF circuit experiments as well. The practical exercises in the training kit meet the needs of most general RF courses. The GRF-1300A consists of three modules, namely: a baseband module, an RF Synthesizer/FM module and an AM module. The baseband module can simulate a baseband signal and includes sine, square or triangle waveforms. Its output frequency and amplitude are ad justable. During experiments the three kinds of waveforms can be arbitrarily switched back and forth to meet the signaling requirements of each of the different experiments.360W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-20A 0-18V, 0-20A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 2 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 100mV/10mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design192W Two Channel DC Power Supply GPE-2323 2 Channels, 192W Linear DC Power Supply 2 Independent Isolated Output 10mv min resolution 1ma min resolution 4.3 Inch LCD Display Setting & Read back Resolution 10mA / 1mA Output ON/OFF Analog Control (Remote I/O) for Output ON / OFF Set View function for checking an original V / I setting during output on Key Lock Function Tracking series and parallel operation Smart cooling fan achieving low noise Optional European Jack Type Terminal
Hybrid Linear, Low noise, 0-20V/0-36A, 720W
  • Output Voltage Rating: 20V
  • Output Power: 720W
  • Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
  • Fast transition recovery time (100us)
  • Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
  • Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • Output off timer function (Range: 1min to 1000hours & 59mins)
  • CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
  • Sequence function of PC editing (Max.: 1000 steps/ Min. step period: 50ms)
  • Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
  • External Analog Control Function
  • PC Remote Interface (Standard): RS-232; (Optional): GPIB / USB / LAN
  • CE Compliance
SFG-1000 Series, an economic function generator with high accuracy and high stability output, is designed based on the DDS (Direct Digital Synthesis) technology embedded in a large scale FPGA. The frequency range of 3MHz and the output waveform selection as Sine, Square, Triangle and TTL of SFG-1000 Series adequately provide the fundamental features to ensure high confidence for the test results. The DDS technology at an affordable price gives a high-value solution to the users who need a signal source for accurate but unsophisticated measurement applications.
Content
Weight5151515156
Dimensions14 × 12 × 8 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in15 × 12 × 6 in
Additional information
Weight 5 lbs
Dimensions 14 × 12 × 8 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 6 lbs
Dimensions 15 × 12 × 6 in