Instek GPA-501 Power Adapter for the AFG-100/200 series Function generators
Available for Quote
View List
SKU: N_GW Instek GPL-5010 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GPA-501 Power Adapter for the AFG-100/200 series Function generators removeGW Instek GPR-7550D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 5 Output Amps, 75 Output Volts, 375 Output Watts removeGW Instek GPE-1326 Multi-Output DC Power Supply, Single Channel, 192W, 0-32 VDC, 0-6A removeInstek GPS-1850D 90W Single-Output Linear DC Power Supply with Digital LED screen, 18V DC, 5 Amp removeGW Instek GPR-1820HD Series GPR-H Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-18V 0-20A, 360W removeGW Instek GPD-3303D 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply 30V , 3 A, 100mV, 10-milliamp Resolution remove
Description375W DC Linear Power Supply 0-75V, 0-5A 0-75V, 0-5A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display192W Single Channel DC Power Supply GPE-1326 Single Channel, 192W Linear DC Power Supply 1 Independent Isolated Output 10mv min resolution 1ma min resolution 4.3 Inch LCD Display Setting & Read back Resolution 10mA / 1mA Output ON/OFF Analog Control (Remote I/O) for Output ON / OFF Set View function for checking an original V / I setting during output on Key Lock Function Tracking series and parallel operation Smart cooling fan achieving low noise Optional European Jack Type Terminal90W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-5A DIGITAL 0-5A DIGITAL Light and Compact Design 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Remote Control for External Programmability Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection Series or Parallel Operation360W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-20A 0-18V, 0-20A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 2 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 100mV/10mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design
Content
Weight11515151515
Dimensions6 × 8 × 4 in18 × 12 × 10 in20 × 15 × 11 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 1 lbs
Dimensions 6 × 8 × 4 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 20 × 15 × 11 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in