Instek GPD-3303S 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution
Available for Quote
0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 4 3/4 digit
Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1
4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point
Minimum Resolution : 1mV/1mA
Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator)
Key-Lock
User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control
4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall)
Output ON/OFF
Tracking Series and Parallel Mode
USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum)
Free downloadable PC software
Smart Cooling Fan Achieving Low Noise
Warning Buzzer
Light-Weight and Compact Design
View List
SKU: N_GW Instek GPD-3303S Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GPD-3303S 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution removeGW Instek GPR-30H10D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-300V 0-1A removeGW Instek GPS-3030DD 90W Single-Output Linear DC Power Supply with 0.39" Dual Digital LED screen, 30V DC, 3 Amp, 90W removeGW Instek GPD-3303D 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply 30V , 3 A, 100mV, 10-milliamp Resolution removeGW Instek GPR-11H30D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-110V 0-3A Power Supply removeGW Instek PLR 20-18 DC Power Supply, 20V, 18A, 360W Low Noise remove
Description0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 4 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 1mV/1mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design300W DC Linear Power Supply 0-300V, 0-1A 0-300V, 0-1A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display
90W DC Linear Power Supply 0-30V, 0-3A, DUAL DISPLAY, DIGITAL
  • 0-3A DIGITAL
  • Light and Compact Design
  • 0.01% High Regulation
  • Constant Voltage and Constant Current Operation
  • Remote Control for External Programmability
  • Internal Select for Continuous or Dynamic Load
  • Low Ripple and Noise
  • Overload and Reverse Polarity Protection
  • Series or Parallel Operation
  • Model GPS-3030DD has Separate Displays for Simultaneous Voltage and Current Readings
0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 2 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 100mV/10mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design330W DC Linear Power Supply 0-110V, 0-3A 0-110V, 0-3A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display
Hybrid Linear, Low noise, 0-20V/0-18A, 360W
  • Output Voltage Rating: 20V
  • Output Power: 360W
  • Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
  • Fast transition recovery time (100us)
  • Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
  • Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • Output off timer function (Range: 1min to 1000hours & 59mins)
  • CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
  • Sequence function of PC editing (Max.: 1000 steps/ Min. step period: 50ms)
  • Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
  • External Analog Control Function
  • PC Remote Interface (Standard): RS-232; (Optional): GPIB / USB / LAN
  • CE Compliance
Content
Weight181515151515
Dimensions18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 18 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in