Instek GPD-3303S 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution
Available for Quote
0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 4 3/4 digit
Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1
4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point
Minimum Resolution : 1mV/1mA
Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator)
Key-Lock
User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control
4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall)
Output ON/OFF
Tracking Series and Parallel Mode
USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum)
Free downloadable PC software
Smart Cooling Fan Achieving Low Noise
Warning Buzzer
Light-Weight and Compact Design
View List
SKU: N_GW Instek GPD-3303S Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GPD-3303S 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution removeInstek GPS-1850D 90W Single-Output Linear DC Power Supply with Digital LED screen, 18V DC, 5 Amp removeGW Instek GPS-3030D High-Current, Single-Output DC Power Supply, 0 to 30 VDC, 0 to 3 A, 90W removeGW Instek GPR-0830HD Series GPR-H Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 30 Output Amps, 8 Output Volts, 240 Output Watts removeGW Instek GPR-11H30D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-110V 0-3A Power Supply removeGW Instek PLR 20-18 DC Power Supply, 20V, 18A, 360W Low Noise remove
Description0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 4 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 1mV/1mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design90W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-5A DIGITAL 0-5A DIGITAL Light and Compact Design 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Remote Control for External Programmability Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection Series or Parallel Operation
90W DC Linear Power Supply 0-30V, 0-3A DIGITAL Display
  • 0-3A DIGITAL
  • Light and Compact Design
  • 0.01% High Regulation
  • Constant Voltage and Constant Current Operation
  • Remote Control for External Programmability
  • Internal Select for Continuous or Dynamic Load
  • Low Ripple and Noise
  • Overload and Reverse Polarity Protection
  • Series or Parallel Operation
240W DC Linear Power Supply 0-8V, 0-30A 0-8V, 0-30A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display330W DC Linear Power Supply 0-110V, 0-3A 0-110V, 0-3A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display
Hybrid Linear, Low noise, 0-20V/0-18A, 360W
  • Output Voltage Rating: 20V
  • Output Power: 360W
  • Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
  • Fast transition recovery time (100us)
  • Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
  • Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • Output off timer function (Range: 1min to 1000hours & 59mins)
  • CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
  • Sequence function of PC editing (Max.: 1000 steps/ Min. step period: 50ms)
  • Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
  • External Analog Control Function
  • PC Remote Interface (Standard): RS-232; (Optional): GPIB / USB / LAN
  • CE Compliance
Content
Weight181515151515
Dimensions18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 18 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in