Available for Quote
Programmable DC Linear 0-32Vx1, 0-3Ax1, 96W WITH GPIB
Programmable DC Power Supply, 32V/3A, GPIB Interface
Digitized Programmable Interface
High Resolution10mV¡B 1mA
High Stability, Low Drift
Over-Voltage, Over-Current, Over-Temperature Protection
Intelligent Fan Control (Change by Output Power)
Built-in Buzzer Alarm
View List
SKU: N_GW Instek PSS-3203GP Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsGW Instek PSS-3203GP Single Output Programmable DC Power Supply, GPIB, 0-32 Volts, 0-3 Amps, 96 Watts removeGW Instek GPR-7550D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 5 Output Amps, 75 Output Volts, 375 Output Watts removeGW Instek GPR-11H30D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-110V 0-3A Power Supply removeGW Instek GPE-3323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 3 Channel, 217W, 0-32 VDC, 0-3A, 5V/5A removeInstek PSU-03B Bus Bar for 4 units in parallel operation removeInstek GPD-3303S 195W Triple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution remove
DescriptionProgrammable DC Linear 0-32Vx1, 0-3Ax1, 96W WITH GPIB Programmable DC Power Supply, 32V/3A, GPIB Interface Digitized Programmable Interface High Resolution10mV¡B 1mA High Stability, Low Drift Over-Voltage, Over-Current, Over-Temperature Protection Intelligent Fan Control (Change by Output Power) Built-in Buzzer Alarm375W DC Linear Power Supply 0-75V, 0-5A 0-75V, 0-5A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display330W DC Linear Power Supply 0-110V, 0-3A 0-110V, 0-3A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display217W 3 Channel DC Power Supply GPE-3323 3 Channels, 217W Linear DC Power Supply 3 Independent Isolated Output 10mv min resolution 1ma min resolution 4.3 Inch LCD Display Setting & Read back Resolution 10mA / 1mA Output ON/OFF Analog Control (Remote I/O) for Output ON / OFF Set View function for checking an original V / I setting during output on Key Lock Function Tracking series and parallel operation Smart cooling fan achieving low noise Optional European Jack Type Terminal0-30Vx2,0-3Ax2; 2.5V/3.3V/5V,3A, USB; 4 3/4 digit Three Independent Output : 30V/3A x 2, 2.5V/3.3V/5V/3A x 1 4 LED Display Sets : 3 Digits After Decimal Point Minimum Resolution : 1mV/1mA Digital Panel Control (Rotary Encoder Switch, Rubber Key With Indicator) Key-Lock User-Friendly Operation, Coarse/Fine Voltage Control 4 Panel Settings Save/Recall (Plus Factory Settings Recall) Output ON/OFF Tracking Series and Parallel Mode USB Device for Remote Control (Baud Rate 115200 bps Maximum) Free downloadable PC software Smart Cooling Fan Achieving Low Noise Warning Buzzer Light-Weight and Compact Design
Content
Weight15151515218
Dimensions18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in4 × 6 × 2 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 2 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 18 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in