Available for Quote
Programmable DC Linear 0-20Vx1, 0-5Ax1, 100W WITH GPIB
  • PSS 2005 Programmable DC Power Supply – GPIB Interface
  • Digitized Programmable Interface
  • High Resolution10mV 1mA
  • High Stability, Low Drift
  • Over-Voltage, Over-Current, Over-Temperature Protection
  • Intelligent Fan Control (Change by Output Power)
  • Built-in Buzzer Alarm
  • Labview Driver
View List
SKU: N_GW Instek PSS-2005GP Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsGW Instek PSS-2005GP Single Output Programmable DC Power Supply, GPIB, 0-20 Volts, 0-5 Amps, 100 Watts removeGW Instek GPR-7550D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 5 Output Amps, 75 Output Volts, 375 Output Watts removeGW Instek PLR 20-18 DC Power Supply, 20V, 18A, 360W Low Noise removeGW Instek GPE-4323 GPE-X323 Multi-Output DC Power Supply, 4 Channel, 212W, 0-32 VDC, 0-3A, 0-5V/1A, 0-15V/1A removeInstek GPD-4303S 200W Quadruple-Output Programmable Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp, 1mV, 1-milliamp Resolution removeGW Instek GPE-1326 Multi-Output DC Power Supply, Single Channel, 192W, 0-32 VDC, 0-6A remove
Description
  • High Resolution10mV 1mA
  • High Stability, Low Drift
  • Built-in Buzzer Alarm
  • Labview Driver
375W DC Linear Power Supply 0-75V, 0-5A 0-75V, 0-5A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display
Hybrid Linear, Low noise, 0-20V/0-18A, 360W
  • Output Voltage Rating: 20V
  • Output Power: 360W