GW Instek PSB-1400M Programmable Multirange DC Power Supply, 160V, 10A, 400 W
Available for Quote
Programmable/Auto Range 4:1 0-160V/0-10A/400W>
  • (160V / 10A / 400W) Programmable Multi-Range DC Power Supply
  • Output delay function
  • OCP Control function
  • Bleeder circuit control
  • I/V Control function
  • Sequence function
  • Voltage trigger function
  • Interface: USB Host, LAN, option: GPIB (PSB-105)
  • Power on Configuration
  • Internal Sense Control( Disable/ front panel/ rear panel)
  • LCD display and menu-typed functionality selection
View List
SKU: N_GW Instek PSB-1400M Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsGW Instek PSB-1400M Programmable Multirange DC Power Supply, 160V, 10A, 400 W removeGW Instek GPR-7550D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 5 Output Amps, 75 Output Volts, 375 Output Watts removeGW Instek GPR-6060D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 6 Output Amps, 60 Output Volts, 360 Output Watts removeInstek GPS-4303 200W Quadruple-Output Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp removeGW Instek PLR 20-36 DC Power Supply, 20V, 36A, 720W Low Noise removeInstek PLR 36-10 DC Power Supply, 36V, 10A, 360W Low Noise remove
Description
  • Output delay function
  • OCP Control function
  • Bleeder circuit control
  • I/V Control function
  • Sequence function
  • Voltage trigger function
  • Power on Configuration
375W DC Linear Power Supply 0-75V, 0-5A 0-75V, 0-5A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display
Hybrid Linear, Low noise, 0-20V/0-36A, 720W
  • Output Voltage Rating: 20V
  • Output Power: 720W
  • Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
  • Fast transition recovery time (100us)
  • Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
  • Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • Output off timer function (Range: 1min to 1000hours & 59mins)
  • CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
  • Sequence function of PC editing (Max.: 1000 steps/ Min. step period: 50ms)
  • Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
  • External Analog Control Function
  • PC Remote Interface (Standard): RS-232; (Optional): GPIB / USB / LAN
  • CE Compliance
Hybrid Linear, Low noise, 0-36V/0-10A, 360W
  • Output Voltage Rating: 36V
  • Output Power: 360W
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • CE Compliance
Content
Weight151515151515
Dimensions18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in