GW Instek GPR-11H30D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-110V 0-3A Power Supply
Available for Quote
330W DC Linear Power Supply 0-110V, 0-3A
0-110V, 0-3A
0.01% High Regulation
Constant Voltage and Constant Current Operation
Internal Select for Continuous or Dynamic Load
Low Ripple and Noise
Overload and Reverse Polarity Protection
3 1/2 Digit 0.5″ LED Display
View List
SKU: N_GW Instek GPR-11H30D Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsGW Instek GPR-11H30D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-110V 0-3A Power Supply removeInstek GPS-1850D 90W Single-Output Linear DC Power Supply with Digital LED screen, 18V DC, 5 Amp removeGW Instek GPS-3030D High-Current, Single-Output DC Power Supply, 0 to 30 VDC, 0 to 3 A, 90W removeGW Instek PLR 20-18 DC Power Supply, 20V, 18A, 360W Low Noise removeGW Instek GPR-30H10D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-300V 0-1A removeGW Instek GPS-1830D High-Current, Single-Output DC Power Supply, 0 to 18 VDC, 0 to 3 A remove
Description330W DC Linear Power Supply 0-110V, 0-3A 0-110V, 0-3A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display90W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-5A DIGITAL 0-5A DIGITAL Light and Compact Design 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Remote Control for External Programmability Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection Series or Parallel Operation
90W DC Linear Power Supply 0-30V, 0-3A DIGITAL Display
  • 0-3A DIGITAL
  • Light and Compact Design
  • 0.01% High Regulation
  • Remote Control for External Programmability
  • Low Ripple and Noise
  • Series or Parallel Operation
Hybrid Linear, Low noise, 0-20V/0-18A, 360W
  • Output Voltage Rating: 20V
  • Output Power: 360W
  • Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
  • Fast transition recovery time (100us)
  • Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
  • Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
  • Panel Lock Function
  • 3 set of preset function
  • Output off timer function (Range: 1min to 1000hours & 59mins)
  • CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
  • Sequence function of PC editing (Max.: 1000 steps/ Min. step period: 50ms)
  • Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
  • External Analog Control Function
  • PC Remote Interface (Standard): RS-232; (Optional): GPIB / USB / LAN
  • CE Compliance
300W DC Linear Power Supply 0-300V, 0-1A 0-300V, 0-1A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display54W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-3A DIGITAL Display 0-3A DIGITAL Light and Compact Design 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Remote Control for External Programmability Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection Series or Parallel Operation
Content
Weight151515151515
Dimensions18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in