Instek GWS-001 Attachable Wrist Strap for the GDS-300/200 series Oscilloscopes
Available for Quote
View List
SKU: N_GW Instek GWS-001 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GWS-001 Attachable Wrist Strap for the GDS-300/200 series Oscilloscopes removeGW Instek SFG-1003 DDS Function Generator with 6 Digit LED Display, 0.1Hz to 3MHz Frequency removeInstek GPS-4303 200W Quadruple-Output Linear DC Power Supply, 30V DC, 3 Amp removeGW Instek GPR-3510HD Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 10 Output Amps, 35 Output Volts, 350 Output Watts removeGW Instek GPR-1810HD Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, Low Power Demands, 180W, 0-18V, 0-10A removeGW Instek GPR-30H10D Single Output Linear DC Power Supply with LED Display, 0-300V 0-1A remove
DescriptionSFG-1000 Series, an economic function generator with high accuracy and high stability output, is designed based on the DDS (Direct Digital Synthesis) technology embedded in a large scale FPGA. The frequency range of 3MHz and the output waveform selection as Sine, Square, Triangle and TTL of SFG-1000 Series adequately provide the fundamental features to ensure high confidence for the test results. The DDS technology at an affordable price gives a high-value solution to the users who need a signal source for accurate but unsophisticated measurement applications.350W DC Linear Power Supply 0-35V, 0-10A 0-35V, 0-10A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display180W DC Linear Power Supply 0-18V, 0-10A DIGITAL 0.01% High Resolution Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3½ Digit 0.5" LED Displays Showing Voltage and Current300W DC Linear Power Supply 0-300V, 0-1A 0-300V, 0-1A 0.01% High Regulation Constant Voltage and Constant Current Operation Internal Select for Continuous or Dynamic Load Low Ripple and Noise Overload and Reverse Polarity Protection 3 1/2 Digit 0.5" LED Display
Content
Weight0.5615151515
Dimensions4 × 6 × 2 in15 × 12 × 6 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in18 × 12 × 10 in
Additional information
Weight 0.5 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 6 lbs
Dimensions 15 × 12 × 6 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Weight 15 lbs
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in
Dimensions 18 × 12 × 10 in