Instek GDM-357 Manual Ranging Hand-Held Digital Multimeter, 3 1/2 Digit, 600VAC/DC
Available for Quote
View List
SKU: N_GW Instek GDM-357 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsInstek GDM-357 Manual Ranging Hand-Held Digital Multimeter, 3 1/2 Digit, 600VAC/DC removeAmprobe AM-570 Industrial Multimeter removeAmprobe ALC-110 Leakage Current Clamp removeAmprobe AC68C TRMS 600 A Clamp Meter removeAmprobe CO2-100 Handheld Carbon Dioxide Meter removeAmprobe AM-530 Digital Multimeter - 10 AC/DCA, 750 ACV, 1000 DCV True-RMS w/VolTect remove
Description
ContentThe Amprobe AM-570 autoranging digital multimeter is one of the best digital multimeters in its class. Designed for professional electricians who need to maintain service or troubleshoot advanced electrical systems in the most demanding environments, the AM-570 high voltage multimeter is packed full of professional digital multimeter features. With True-rms accuracy for measuring voltage in noisy environments, dual thermocouples for differential temperature measurements, low impedance mode to detect stray voltage, and a low pass filter to accurately measure the voltage on variable frequency drives, the AM-570 takes care of quick go/no-go checks with a single toolPrevent unplanned downtime by detecting leakage currents with the ALC-110 Leakage Current Clamp. Rated CAT III 600 V to ensure electrical safety, the ALC-110 is designed to resist external magnetic fields for highly accurate readings. Features TRMS, a mechanical jaw lock, max readings and hold functions, highest resolution of 0.001 mA (measure up to 60 A), broad frequency range (15 Hz to 1 kHz), selectable filters (low pass, appliance, no filter), selectable limits (0.25 mA, 0.5 mA, 3.5 mA, 10 mA, 12 mA) and a battery-saving design.Amprobe AC68C TRMS 600 A Clamp Meter measures non-linear load current with true-rms readings. This top-of-the-line professional clamp DMM is CAT II 600 V, CAT III 300 V rated.Instant feedback with CO2 levels, with additional temperature and humidity measurement. Built in alarm warns against dangerous CO2 levels. The portable CO2-100 Air Quality meter is designed to measure air quality compliance in occupied spaces such as offices, production floors, schools or hospitals.The Amprobe AM-530 autoranging digital multimeter is the multimeter of choice for professional electrical contractors. The AM-530 is a True-rms digital multimeter so it accurately measures voltage on systems affected by harmonics. With its full menu of digital multimeter features, you can use it to: measure and verify the presence of voltage before connecting new equipment or performing repairs; run new wiring; check continuity of electrical connections; identify blown fuses; troubleshoot motors or check transformers. The CAT III 600 V safety rating provides an extra measure of safety for high voltage multimeter applications. Its built-in flashlight helps you see wire colors in the dark and ?third hand? probe holder gives you an extra hand when you need it.
Weight132222
Dimensions3.6 × 1.5 × 7.3 in12.3 × 7.8 × 4.5 in14 × 7.8 × 3.5 in10 × 5 × 5 in14.5 × 9 × 3.2 in12.3 × 7.8 × 4.5 in
Additional information
Weight 1 lbs
Dimensions 3.6 × 1.5 × 7.3 in
Weight 3 lbs
Dimensions 12.3 × 7.8 × 4.5 in
Weight 2 lbs
Dimensions 14 × 7.8 × 3.5 in
Weight 2 lbs
Dimensions 10 × 5 × 5 in
Dimensions 14.5 × 9 × 3.2 in
Dimensions 12.3 × 7.8 × 4.5 in