Amprobe DGC-1000A Clamp Ground Resistance Tester
Available for Quote
View List
SKU: N_Amprobe DGC-1000A Category: Tag:
Description
Quick Comparison
SettingsAmprobe DGC-1000A Clamp Ground Resistance Tester removeAmprobe AM-530 Digital Multimeter - 10 AC/DCA, 750 ACV, 1000 DCV True-RMS w/VolTect removeAmprobe 15XP-B Digital Multimeter VolTect, Non-Contact Voltage Detection removeAmprobe AMP-220 True-RMS 600A AC/DC Clamp Meter removeAmprobe ACDC-52NAV AC/DC CAT IV 600 A TRMS Navigator Clamp Meter removeAmprobe AMP-320 600A AC/DC TRMS Motor Maintenance Clamp Meter with a NIST-Traceable Calibration Certificate with Data remove
Description
ContentUser-friendly and accurate. Think safety and Amprobe?s DGC-1000A ground resistance tester second. Use the on-board memory and data logging features to make your work more efficient.The Amprobe AM-530 autoranging digital multimeter is the multimeter of choice for professional electrical contractors. The AM-530 is a True-rms digital multimeter so it accurately measures voltage on systems affected by harmonics. With its full menu of digital multimeter features, you can use it to: measure and verify the presence of voltage before connecting new equipment or performing repairs; run new wiring; check continuity of electrical connections; identify blown fuses; troubleshoot motors or check transformers. The CAT III 600 V safety rating provides an extra measure of safety for high voltage multimeter applications. Its built-in flashlight helps you see wire colors in the dark and ?third hand? probe holder gives you an extra hand when you need it.The Amprobe 15XP-B is the right choice for electronics engineers and field service technicians, featuring TTL logic test for digital circuits, diode test for component level troubleshooting, a special 2000 M? measurement range, and an integrated tilt stand for convenience on the bench.With a full range of AC/DC current, AC/DC voltage, and frequency measurement functions for basic electrical troubleshooting, the AMP-220 clamp meter with its large backlit display is an excellent amp clamp meter choice. Rated CAT III 600 V, the AMP-210 clamp meter offers True-RMS sensing, fast response processor, non-contact voltage detection, capacitance, resistance and continuity measurements to enhance efficiency and safety in today?s complex electrical environments. The Amp-Tip function allows for precise measurement of current down to the tenth of an Amp, enabling accurate current measurement of both large and small diameter wires. A low pass filter allows measurement of current and voltage on variable frequency drives (motors with speed controlled by frequency).The ACDC-52NAV clamp-on power meter is the ideal choice for jobs that require AC/DC current measurements to 600 A, AC/DC voltage to 1000 V and wide jaws to accommodate large conductors. This AC/DC current clamp meter offers a full range of power quality diagnostics including power and power factor, total harmonics distortion, individual harmonics, in-rush current, phase sequence, TRMS and low pass filter for industrial power monitoring and verifying system conditionsWhether you need an amp clamp for HVAC, general electrical or motor testing applications, the AMP-320 Clamp Meter, with its large backlit display, has the features you need. HVAC technicians will find the temperature and capacitance measurements they need plus DC Microamps for testing flame sensors. It also had core motor testing capabilities such as motor rotation, 3-phase sequence testing, and inrush current measurement for motor start-up monitoring. The low pass filter allows you to accurately measure current and voltage on variable frequency drives. The Amp-Tip function allows for precise measurement of current down to the tenth of an Amp, enabling accurate current measurement of both large and small diameter wires. It also offers a full range of standard multimeter features, including AC/DC current, AC/DC voltage, frequency, True-RMS, non-contact voltage detection, resistance, continuity and a CAT III 600 V safety rating.
Weight322222
Dimensions13.5 × 6.3 × 3 in12.3 × 7.8 × 4.5 in10 × 7.8 × 3.1 in12.4 × 7.1 × 3.1 in14 × 7.8 × 3.5 in11.77 × 6.85 × 2.99 in
Additional information
Weight 3 lbs
Dimensions 13.5 × 6.3 × 3 in
Weight 2 lbs
Dimensions 12.3 × 7.8 × 4.5 in
Weight 2 lbs
Dimensions 10 × 7.8 × 3.1 in
Dimensions 12.4 × 7.1 × 3.1 in
Dimensions 14 × 7.8 × 3.5 in
Dimensions 11.77 × 6.85 × 2.99 in