Amprobe ACDC-3400 IND AC/DC CAT IV TRMS Clamp Meter
Available for Quote
View List
SKU: N_Amprobe ACDC-3400 IND Category: Tag:
Description
The Amprobe ACDC-3400 clamp multimeter is CAT IV rated to add an extra level of safety for high voltage, industrial or utility testing applications. It is an AC/DC current clamp meter and a voltage meter all in one. This clamp-on electrical multimeter includes True RMS sensing for accuracy and dependability and extra large jaws to clamp around conductors up to 2? (51 mm) in diameter.
Quick Comparison
SettingsAmprobe ACDC-3400 IND AC/DC CAT IV TRMS Clamp Meter removeAmprobe 15XP-B Digital Multimeter VolTect, Non-Contact Voltage Detection removeAmprobe AMP-330 1000A AC/DC TRMS Motor Maintenance Clamp Meter with a NIST-Traceable Calibration Certificate with Data removeAmprobe AM-160-A TRMS Precision Multimeter with Temperature removeAmprobe BAT-500 Battery Impedance Tester up to 40 V removeAmprobe AM-560 Advanced HVAC Multimeter remove
Description
ContentThe Amprobe ACDC-3400 clamp multimeter is CAT IV rated to add an extra level of safety for high voltage, industrial or utility testing applications. It is an AC/DC current clamp meter and a voltage meter all in one. This clamp-on electrical multimeter includes True RMS sensing for accuracy and dependability and extra large jaws to clamp around conductors up to 2? (51 mm) in diameter. The Amprobe 15XP-B is the right choice for electronics engineers and field service technicians, featuring TTL logic test for digital circuits, diode test for component level troubleshooting, a special 2000 M? measurement range, and an integrated tilt stand for convenience on the bench.If you?re looking for a versatile clamp-on amp meter for electrical motor maintenance and HVAC testing in high voltage industrial environments, the AMP-330 Clamp Meter is the best clamp meter for the job. It is the best clamp meter in the AMP-300 Series line including all the features of the AMP-320 plus a work light, peak hold, CAT IV 600 V, CAT III 1000 V safety rating and large 2.0 inch (51 mm) jaw. HVAC technicians will find the temperature and capacitance measurements they need plus DC Microamps for testing flame sensors. It also had core motor testing capabilities such as motor rotation, 3-phase sequence testing, and inrush current measurement for motor start-up monitoring. The low pass filter allows you to accurately measure current and voltage on variable frequency drives. The Amp-Tip function allows for precise measurement of current down to the tenth of an Amp, enabling accurate current measurement of both large and small diameter wires. It also offers a full range of standard multimeter features, including AC/DC current, AC/DC voltage, frequency, True-RMS, non-contact voltage detection, resistance, and continuity.The Amprobe AM-160-A offers more features and better accuracy at a great price. Precise True-rms, accuracy to 0.02%, frequency, capacitance, duty cycle, temperature, analog bar graph, PC interface and a large backlit display are just a handful of features that are available on this precision multimeter.Amprobe BAT-500 Battery Tester quickly and accurately tests batteries without taking the batteries off-line. This Battery Tester features a comparator function with pass/fail indication, and speed testing of batteries up to 500 Ah. Amprobe BAT-500 Battery Tester, compact and light weight, simultaneously measures battery resistance and voltage up to 40 V.The AM-560 autoranging digital multimeter is specifically designed for advanced HVAC applications. This HVAC multimeter offers a full set of professional digital multimeter features to measure a complete range of electrical parameters and key functions for HVAC applications. Dual thermocouples take differential temperature measurements; a low pass filter enhances accuracy on variable frequency drive measurements; and capacitance can be used to check motor startup capacitors. The AM-560 also features micro amps for flame sensor troubleshooting, non-contact voltage detection, and a CAT IV safety rating
Weight222223
Dimensions12.3 × 5.5 × 3.3 in10 × 7.8 × 3.1 in11.77 × 6.85 × 2.99 in11.6 × 6.5 × 2.9 in13.7 × 10.3 × 3 in12.3 × 7.8 × 4.5 in
Additional information
Weight 2 lbs
Dimensions 12.3 × 5.5 × 3.3 in
Weight 2 lbs
Dimensions 10 × 7.8 × 3.1 in
Dimensions 11.77 × 6.85 × 2.99 in
Dimensions 11.6 × 6.5 × 2.9 in
Dimensions 13.7 × 10.3 × 3 in
Weight 3 lbs
Dimensions 12.3 × 7.8 × 4.5 in