Amprobe A2202 Clamp-on Transmitter Accessory for AT-4005CON and AT-4004CON Advanced Wire Tracer
Available for Quote
View List
SKU: N_Amprobe A2202 Category: Tag:
Description
Quick Comparison
SettingsAmprobe A2202 Clamp-on Transmitter Accessory for AT-4005CON and AT-4004CON Advanced Wire Tracer removeAmprobe ACD-51NAV CAT IV 600 A TRMS Navigator Clamp Meter removeAmprobe AMP-330 1000A AC/DC TRMS Motor Maintenance Clamp Meter with a NIST-Traceable Calibration Certificate with Data removeAmprobe AC68C TRMS 600 A Clamp Meter removeAmprobe ACD-3300 IND CAT IV TRMS Clamp Meter with Temperature removeAmprobe BAT-500 Battery Impedance Tester up to 40 V remove
Description
ContentThe Amprobe A2202 Clamp-on transmitter will allow non-contact signal indication onto energized or non-energized conductors. On energized lines, the signal will propagate downstream to the end of the circuit, provided there is a current flowing in the circuit. Unenergized lines must be grounded at both ends or made into a complete circuit.This versatile clamp-on power meter offers a full range of diagnostics, including those that HVAC technicians need most?volts, amps, resistance, capacitance, DC microamps, in-rush current and temperature. A great clamp-on multimeter choice for troubleshooting or maintaining air conditioning or motor efficiency, measuring phase rotation, and identifying harmonics. Convenient joystick enables quick single-handed function selection. If you?re looking for a versatile clamp-on amp meter for electrical motor maintenance and HVAC testing in high voltage industrial environments, the AMP-330 Clamp Meter is the best clamp meter for the job. It is the best clamp meter in the AMP-300 Series line including all the features of the AMP-320 plus a work light, peak hold, CAT IV 600 V, CAT III 1000 V safety rating and large 2.0 inch (51 mm) jaw. HVAC technicians will find the temperature and capacitance measurements they need plus DC Microamps for testing flame sensors. It also had core motor testing capabilities such as motor rotation, 3-phase sequence testing, and inrush current measurement for motor start-up monitoring. The low pass filter allows you to accurately measure current and voltage on variable frequency drives. The Amp-Tip function allows for precise measurement of current down to the tenth of an Amp, enabling accurate current measurement of both large and small diameter wires. It also offers a full range of standard multimeter features, including AC/DC current, AC/DC voltage, frequency, True-RMS, non-contact voltage detection, resistance, and continuity.Amprobe AC68C TRMS 600 A Clamp Meter measures non-linear load current with true-rms readings. This top-of-the-line professional clamp DMM is CAT II 600 V, CAT III 300 V rated.This CAT IV rated ACD-3300 IND Clamp On Tester is ideal for industrial applications and utilities that require an extra level of safety. Including True-rms sensing for accuracy, this clamp on meter?s extra large jaws can clamp on to those wide diameter wires making taking measurements in industrial environments simple.Amprobe BAT-500 Battery Tester quickly and accurately tests batteries without taking the batteries off-line. This Battery Tester features a comparator function with pass/fail indication, and speed testing of batteries up to 500 Ah. Amprobe BAT-500 Battery Tester, compact and light weight, simultaneously measures battery resistance and voltage up to 40 V.
Weight222222
Dimensions9.7 × 6.5 × 3.7 in15.9 × 10.8 × 7.8 in11.77 × 6.85 × 2.99 in10 × 5 × 5 in12.1 × 5.7 × 3.4 in13.7 × 10.3 × 3 in
Additional information
Weight 2 lbs
Dimensions 9.7 × 6.5 × 3.7 in
Weight 2 lbs
Dimensions 15.9 × 10.8 × 7.8 in
Dimensions 11.77 × 6.85 × 2.99 in
Dimensions 10 × 5 × 5 in
Dimensions 12.1 × 5.7 × 3.4 in
Dimensions 13.7 × 10.3 × 3 in