Simple Logger II Model ML912 (2-Channel, TRMS, MiniFlex, 100/1000AAC, DataView Software)
Available for Quote
View List
SKU: N_AEMC ML912 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsSimple Logger II Model ML912 (2-Channel, TRMS, MiniFlex, 100/1000AAC, DataView Software) removeAEMC 6420 Micro-Ohmmeter, 10-Amp, 1µ Ohms to 400 Ohms removePower Clamp-on Meter Model 607 (TRMS, 1000VAC/DC, 2000AAC/3000ADC, Ohms, Continuity, Energy, Harmonics, Power, THD, Recording ) removeClamp-on Meter Model 514 (AC/DC, TRMS, 1000AAC/DC, 750VAC/1000VDC, Hz, Ohms, Continuity) removeDigital FlexProbe Model 400D-10 w/6' Lead (TRMS, 4AAC, 40AAC, 400AAC) removePower Clamp-on Meter Model 405 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Phase Rotation, Power, THD) remove
Image
SKUN_AEMC ML912N_AEMC 6240N_AEMC 607N_AEMC 514N_AEMC 400D-10N_AEMC 405
DescriptionThe Clamp-on Meter Model 514 is a general purpose professional instrument that measures up to the toughest standards. It is built into a rugged mechanical case and is designed using quality polycarbonate materials. This meter offers a complete set of measurement ranges and is in compliance with international safety and quality standards to ensure a professional and reliable measuring tool. The Model 514 is auto-ranging and provides the best measurement range and resolution for troubleshooting. It has a high resolution 40A range. The Model 514 measures AC and DC current, AC and DC voltage, resistance, continuity with beeper, and frequency from V or A. It also features a diode test function. The Model 514 also uses Hall sensor technology that provides both DC and AC current measurements to 1000A. The Model 514 is sized for comfortable, one-handed operation. This model is True RMS sensing responding to distorted signal electrical systems. The jaw openingis 1.575" (40mm).
Content
Weight12109969
Dimensions8 × 8 × 8 in12 × 12 × 10 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in
Additional information
Weight 12 lbs
Dimensions 8 × 8 × 8 in
Weight 10 lbs
Dimensions 12 × 12 × 10 in
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 6 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in