Simple Logger II Model ML912 (2-Channel, TRMS, MiniFlex, 100/1000AAC, DataView Software)
Available for Quote
View List
SKU: N_AEMC ML912 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsSimple Logger II Model ML912 (2-Channel, TRMS, MiniFlex, 100/1000AAC, DataView Software) removeAEMC 6420 Micro-Ohmmeter, 10-Amp, 1µ Ohms to 400 Ohms removeClamp-on Meter Model 203 (TRMS, 1000VAC/DC, 600AAC/900ADC, Ohms, Continuity, Temperature) removeClamp-on Meter Model CM605 (100AAC/DC, Low Current) removeCalibration of AEMC 6417 Ground Resistance Tester NIST Calibration with Certificate removePower Clamp-on Meter Model 607 (TRMS, 1000VAC/DC, 2000AAC/3000ADC, Ohms, Continuity, Energy, Harmonics, Power, THD, Recording ) remove
Image
SKUN_AEMC ML912N_AEMC 6240N_AEMC 203N_AEMC CM605C_AEMC 6417N_AEMC 607
Instant Quote
DescriptionThe Model CM605 is a versatile device that is capable of measuring both AC/DC voltage (up to 600V) and AC/DC current up to 100 Amps. It can also measure resistance up to 10k? and includes a continuity buzzer to assist in circuit verification. The Multifunction Clamp-on Meter Model CM605 is a good choice for both process and general industrial applications. It can detect milliamp process signals, as well as the higher currents up to 100A associated with general industrial monitoring and troubleshooting. For operator convenience, the Model CM605 can also hold the last reading in the display and capture the peak value at the time of the measurement.All equipment calibrations do not include any equipment warranty. Equipment that has any visible sign of damage will be documented and the customer will be notified before any services are performed. Any needed repairs will be quoted separately. All of our items will ship with Warranty Void tamper resistant seals. If these seals have been removed or tampered with, the Calibration will be void.
Content
Weight12109939
Dimensions8 × 8 × 8 in12 × 12 × 10 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 10 × 4 in6 × 6 × 12 in
Additional information
Weight 12 lbs
Dimensions 8 × 8 × 8 in
Weight 10 lbs
Dimensions 12 × 12 × 10 in
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 3 lbs
Dimensions 6 × 10 × 4 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in