Available for Quote
View List
SKU: N_AEMC 407 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsPower Clamp-on Meter Model 407 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Energy, Harmonics, Power, THD, Recording ) removeCalibration of AEMC 4620 Ground Resistance Tester NIST Calibration with Certificate removeClamp-on Meter Model 403 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Temperature) removeCalibration of AEMC 6250 Micro-Ohmmeter NIST Calibration with Certificate removeClamp-on Meter Model 514 (AC/DC, TRMS, 1000AAC/DC, 750VAC/1000VDC, Hz, Ohms, Continuity) removeClamp-on Meter Model 512 (TRMS, 1000AAC, 750VAC/1000VDC, Hz, Ohms, Continuity) remove
Image
SKUN_AEMC 407C_AEMC 4620N_AEMC 403C_AEMC 6250N_AEMC 514N_AEMC 512
Add to Cart
Instant Quote
Instant Quote
DescriptionAll equipment calibrations do not include any equipment warranty. Equipment that has any visible sign of damage will be documented and the customer will be notified before any services are performed. Any needed repairs will be quoted separately. All of our items will ship with Warranty Void tamper resistant seals. If these seals have been removed or tampered with, the Calibration will be void.All equipment calibrations do not include any equipment warranty. Equipment that has any visible sign of damage will be documented and the customer will be notified before any services are performed. Any needed repairs will be quoted separately. All of our items will ship with Warranty Void tamper resistant seals. If these seals have been removed or tampered with, the Calibration will be void.The Clamp-on Meter Model 514 is a general purpose professional instrument that measures up to the toughest standards. It is built into a rugged mechanical case and is designed using quality polycarbonate materials. This meter offers a complete set of measurement ranges and is in compliance with international safety and quality standards to ensure a professional and reliable measuring tool. The Model 514 is auto-ranging and provides the best measurement range and resolution for troubleshooting. It has a high resolution 40A range. The Model 514 measures AC and DC current, AC and DC voltage, resistance, continuity with beeper, and frequency from V or A. It also features a diode test function. The Model 514 also uses Hall sensor technology that provides both DC and AC current measurements to 1000A. The Model 514 is sized for comfortable, one-handed operation. This model is True RMS sensing responding to distorted signal electrical systems. The jaw openingis 1.575" (40mm).The Clamp-on Meter Model 512 is a general purpose professional instrument that measures up to the toughest standards. It is built into a rugged mechanical case and is designed using quality polycarbonate materials. This meter offers a complete set of measurement ranges and is in compliance with international safety and quality standards to ensure a professional and reliable measuring tool. The Model 512 is auto-ranging and provides the best measurement range and resolution for troubleshooting. It has a high resolution 40A range. The Model 512 measures AC current, AC and DC voltage, resistance, continuity with beeper, and frequency from V or A. It also features a diode test function. The Model 512 is sized for comfortable, one-handed operation. This model is a True RMS clamp-on that provides RMS measurements for today's non-linear electrical environments.
Content
Weight989899
Dimensions6 × 6 × 12 in10 × 8 × 12 in6 × 6 × 12 in10 × 8 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in
Additional information
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 8 lbs
Dimensions 10 × 8 × 12 in
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 8 lbs
Dimensions 10 × 8 × 12 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in