Available for Quote
View List
SKU: N_AEMC 405 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsPower Clamp-on Meter Model 405 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Phase Rotation, Power, THD) removePower Clamp-on Meter Model 605 (TRMS, 1000VAC/DC, 2000AAC/3000ADC, Ohms, Continuity, Phase Rotation, Power, THD) removeClamp-on Meter Model 203 (TRMS, 1000VAC/DC, 600AAC/900ADC, Ohms, Continuity, Temperature) removeClamp-on Meter Model 675 (Dual Display, TRMS, AC/DC Amps & Volts, Ohms, Continuity, Frequency & Temperature) removeSimple Logger Model SL12 (Voltage, 10VDC) removeClamp-on Meter Model CM605 (100AAC/DC, Low Current) remove
Image
SKUN_AEMC 405N_AEMC 605N_AEMC 203N_AEMC 675N_AEMC SL12N_AEMC CM605
DescriptionClamp-on Meter Model 675 is a general purpose professional instrument that measures up to the toughest standards. This meter offers a complete set of measurement ranges, AC and DC current, AC and DC voltage, resistance, continuity with beeper, frequency from V or A, and temperature. It is in compliance with international safety and quality standards to ensure professional and reliable measuring tools. This meter is designed to measure and display amps and volts at the same time. It also is auto-ranging and provides the best measurement range and resolution for troubleshooting.The Model CM605 is a versatile device that is capable of measuring both AC/DC voltage (up to 600V) and AC/DC current up to 100 Amps. It can also measure resistance up to 10k? and includes a continuity buzzer to assist in circuit verification. The Multifunction Clamp-on Meter Model CM605 is a good choice for both process and general industrial applications. It can detect milliamp process signals, as well as the higher currents up to 100A associated with general industrial monitoring and troubleshooting. For operator convenience, the Model CM605 can also hold the last reading in the display and capture the peak value at the time of the measurement.
Content
Weight999949
Dimensions6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 6 × 6 in6 × 6 × 12 in
Additional information
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 4 lbs
Dimensions 6 × 6 × 6 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in