Clamp-on Meter Model CM605 (100AAC/DC, Low Current)
Available for Quote
The Model CM605 is a versatile device that is capable of measuring both AC/DC voltage (up to 600V) and AC/DC current up to 100 Amps. It can also measure resistance up to 10k? and includes a continuity buzzer to assist in circuit verification. The Multifunction Clamp-on Meter Model CM605 is a good choice for both process and general industrial applications. It can detect milliamp process signals, as well as the higher currents up to 100A associated with general industrial monitoring and troubleshooting. For operator convenience, the Model CM605 can also hold the last reading in the display and capture the peak value at the time of the measurement.
View List
SKU: N_AEMC CM605 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsClamp-on Meter Model CM605 (100AAC/DC, Low Current) removeClamp-on Meter Model 403 (TRMS, 1000VAC/DC, 1000AAC/1500ADC, Ohms, Continuity, Temperature) removeCalibration of AEMC 6416 Ground Resistance Tester NIST Calibration with Certificate removeAEMC 6416 Ground Resistance Tester removeSimple Logger Model SL12 (Voltage, 10VDC) removeClamp-on Meter Model 670 (Dual Display, TRMS, AC Amps, AC/DC Volts, Ohms, Continuity, Frequency, & Temperature) remove
Image
SKUN_AEMC CM605N_AEMC 403C_AEMC 6416N_AEMC 6416N_AEMC SL12N_AEMC 670
Instant Quote
DescriptionThe Model CM605 is a versatile device that is capable of measuring both AC/DC voltage (up to 600V) and AC/DC current up to 100 Amps. It can also measure resistance up to 10k? and includes a continuity buzzer to assist in circuit verification. The Multifunction Clamp-on Meter Model CM605 is a good choice for both process and general industrial applications. It can detect milliamp process signals, as well as the higher currents up to 100A associated with general industrial monitoring and troubleshooting. For operator convenience, the Model CM605 can also hold the last reading in the display and capture the peak value at the time of the measurement.All equipment calibrations do not include any equipment warranty. Equipment that has any visible sign of damage will be documented and the customer will be notified before any services are performed. Any needed repairs will be quoted separately. All of our items will ship with Warranty Void tamper resistant seals. If these seals have been removed or tampered with, the Calibration will be void.The Clamp-on Meter Model 670 is a general purpose professional clamp-on meter offering a complete set of measurement ranges, AC current, AC and DC voltage, resistance, continuity with beeper, frequency from V or A, and temperature. It is in compliance with international safety and quality standards ensuring you have the most professional and reliable measuring tool. This meter is designed to measure and display amps and volts at the same time. It also is auto-ranging and provides the best measurement range and resolution for troubleshooting.
Weight9933.549
Dimensions6 × 6 × 12 in6 × 6 × 12 in6 × 10 × 4 in12 × 5 × 5 in6 × 6 × 6 in6 × 6 × 12 in
Additional information
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 9 lbs
Dimensions 6 × 6 × 12 in
Weight 3 lbs
Dimensions 6 × 10 × 4 in
Weight 3.5 lbs
Dimensions 12 × 5 × 5 in
Weight 4 lbs
Dimensions 6 × 6 × 6 in
Dimensions 6 × 6 × 12 in