Pomona 7519A/POM Twistguard Test Leads, 2 mm Diameter Probe Tips (Pom) (Pack of 2)
Available for Quote
View List
SKU: N_Pomona 7519A Categories: , Tag:
Quick Comparison
SettingsPomona 7519A/POM Twistguard Test Leads, 2 mm Diameter Probe Tips (Pom) (Pack of 2) removeAmprobe ELS2A AC Current Clamp Accessory removePomona 72913-0 Banana Jack, 36A, Solder, Black removeInstek PSU-01B Bus Bar for 2 units in parallel operation removeAmprobe AF-600 A-Frame Cable Ground Fault Locator removeAmprobe FP700 Replacement Fuse for HD110C and HD160C Multimeter, 2Amp/1500V (Pack of 2) remove
Image
SKUN_Pomona 7519AN_Amprobe ELS2AN_Pomona 72913-0N_GW Instek PSU-01BN_Amprobe AF-600N_Amprobe FP700
Description
ContentThe ELS2A is for use with all models of clamp meters. It enables the user of a clamp meter to measure the current on a 2-wire or 3-wire power cord to 15 A without having to cut off the plug and separate the conductors, or opening electrical boxes on 120 V lines. The ELS2A also includes a 10X current multiplier loop for increased sensitivity and accuracy of low-current measurements.The AF-600 A-Frame cable ground fault finder is specifically designed for the Amprobe UAT-600 Underground Utilities Locator Series. In combination with the UAT-600 Transmitter, it will pinpoint the place where a cable metal conductor (either a sheath or a metallic conductor of the wire) touches the ground. It can also detect other conductors to ground faults such as pipeline coating defects.Replacement Fuse for HD110C and HD160C Multimeter, 2Amp/1500V
Weight0.310.5250.5
Dimensions6 × 4 × 6 in7.9 × 5.5 × 1.2 inN/A4 × 6 × 2 in14 × 6 × 10 in3.5 × 3.5 × 0.4 in
Additional information
Weight 0.3 lbs
Dimensions 6 × 4 × 6 in
Weight 1 lbs
Dimensions 7.9 × 5.5 × 1.2 in
Weight 0.5 lbs
Weight 2 lbs
Dimensions 4 × 6 × 2 in
Weight 5 lbs
Dimensions 14 × 6 × 10 in
Weight 0.5 lbs
Dimensions 3.5 × 3.5 × 0.4 in