Mueller Electric BU-P2249-C-48 Cable 48″RG58,BNC M BOTH ENDS eq Pomona 2249-C-48
Available for Quote
View List
SKU: N_Mueller Electric BU-P2249-C-48 Category: Tag:
Quick Comparison
SettingsMueller Electric BU-P2249-C-48 Cable 48"RG58,BNC M BOTH ENDS eq Pomona 2249-C-48 removeAmprobe TL35B Test Lead with large Alligator Clips 48inches New removeAmprobe LH41A Low Current Clamp On Ammeter removeAmprobe AF-600 A-Frame Cable Ground Fault Locator removeAmprobe ELS2A AC Current Clamp Accessory removeAmprobe TL36A Test Leads with Alligator Clips, 1000V remove
Description
ContentThe Amprobe TL35B test lead set contains two polyvinyl chloride (PVC) insulation lead wires with two threaded probe tips and two threaded alligator clips for connecting a compatible electrical test meter to a device in electrical testing applications. The lead wires are 40-inches and have standard probe tips that are held against the conductor during testing. The alligator clips (also called crocodile clips) screw onto the probe tips and have teeth that grip the conductor to provide a more secure, hands-free connection than the test probe tips. The clips have two jaws with a 0.60-inch jaw opening. The probe tips and the included alligator clips are threaded, allowing for a more secure connection than non-threaded tips and clips. The lead wires can be used with testing devices that have universal 4-millimeter jacks.Make precise low-current measurements with 1 mA resolution.The AF-600 A-Frame cable ground fault finder is specifically designed for the Amprobe UAT-600 Underground Utilities Locator Series. In combination with the UAT-600 Transmitter, it will pinpoint the place where a cable metal conductor (either a sheath or a metallic conductor of the wire) touches the ground. It can also detect other conductors to ground faults such as pipeline coating defects.The ELS2A is for use with all models of clamp meters. It enables the user of a clamp meter to measure the current on a 2-wire or 3-wire power cord to 15 A without having to cut off the plug and separate the conductors, or opening electrical boxes on 120 V lines. The ELS2A also includes a 10X current multiplier loop for increased sensitivity and accuracy of low-current measurements.The Amprobe TL36A test lead set contains two PVC lead wires with two threaded probe tips and two threaded alligator clips for connecting a compatible electrical test meter to a device in electrical testing applications. The 48" lead wires have silicone insulation to protect hands from shock and heat. The silicone insulation resists melting in hot environments and becoming brittle in cold ones, and it maintains flexibility better than polyvinyl chloride (PVC) insulation. The lead wires have standard probe tips that are held against the conductor during testing. The alligator clips (also called crocodile clips) screw onto the probe tips and have teeth that grip the conductor to provide a more secure, hands-free connection than the test probe tips. The clips are 2.67" long and have a 0.30" jaw opening. The probe tips and the included alligator clips are threaded, allowing for a more secure connection than non-threaded tips and clips. The lead wires can be used with testing devices that have universal 4 mm jacks. The kit meets International Electrotechnical Commission (IEC) safety standard 61010 and is certified for category III installations up to 1,000V, which covers items used with enclosed building circuit installations (service panel parts, branch circuits, and fixed installations that are connected directly to a building's AC power supply). It also conforms to applicable European Conformity (CE) directives.
Weight0.311511
Dimensions9 × 7 × 1 in3 × 2 × 6 in4 × 10 × 2 in14 × 6 × 10 in7.9 × 5.5 × 1.2 in3 × 2 × 6 in
Additional information
Weight 0.3 lbs
Dimensions 9 × 7 × 1 in
Weight 1 lbs
Dimensions 3 × 2 × 6 in
Weight 1 lbs
Dimensions 4 × 10 × 2 in
Weight 5 lbs
Dimensions 14 × 6 × 10 in
Dimensions 7.9 × 5.5 × 1.2 in
Dimensions 3 × 2 × 6 in